404 Not Found

404 Not Found


nginx

Novinky, obrázky, videa…

Preview

Megaúspěšnou sérii GTA čeká již koncem měsíce další přírůstek, který by měl přinést zatím snad nejvíce novinek, výrazně obohacujících hratelnost. Zajímá vás o co všechno půjde?

Grand Theft Auto – tři magická slůvka, která přitahují hráče po celém světě a Rockstaru vydělávají milióny. Právem. Po úspěchu Vice City bylo prakticky pouze otázkou času, kdy se vývojáři vytasí s něčím dalším a nás může jen těšit, že chystané GTA: San Andreas rozhodně nepůsobí jako nastavovaná kaše. Vzhledem k tomu, že Rockstar v půlce září konečně potvrdil vývoj San Andreas i pro PC, je na čase, abychom si všechny nejdůležitější známé i nové informace pěkně zesumírovali.

San Andreas – země gangsterů i celebrit
Nelze snad ani začít jinak než informací o novém herním světě, inspirovaném slunnou krajinou Kalifornie počátku 90.let. V GTA: San Andreas už nebudete kroužit pouze po jednom městě, k dispozici vám totiž bude hned celý ministát, jehož název je také podtitulem hry. Jeho hlavními centry se stanou tři metropole, pojmenované jako Los Santos (Los Angeles), San Fierro (San Francisco) a Las Venturra (Las Vegas), z nichž každá bude údajně sama o sobě ještě o něco větší než původní Vice City a celý svět San Andreas pak až 5x rozlehlejší. Navzdory této skutečnosti vás však při projíždění země nebudou nikde (!) zdržovat loadovací doby. Jedinými místy, kde budete muset chvíli počkat, než se hra natáhne, mají být přechody mezi exteriéry a vnitřkem budov.

Co je ale z hlediska hratelnosti možná zajímavější – všechna města budou vzájemně propojena dálnicemi a samozřejmě obklopena venkovskou krajinou s různými menšími vesničkami a usedlostmi, kterých má být dohromady asi dvanáct – viz tato orientační mapka San Andreas nebo podrobné mapy na homepage hry. Poprvé si tak v sérii GTA zajezdíte také po lesních cestách a silnicích v otevřené krajině obývané zvířaty, případně budete moci i vyjet na nejvyšší horu země Mt. Chiliad. Mimochodem, i s motokrosovou motorkou vám prý vystoupání do poloviny její výšky zabere hned několik minut a samotné přejezdy mezi městy mohou v závislosti na prostředku trvat až čtvrt hodiny skutečného času! Jak nádhernou mají všechna venkovská místa atmosféru, jste už mohli posoudit z několika dříve vydaných screenshotů a scanů.

Každé město s vlastním nábojem
Pojďme ale z přírody zase zpátky do civilizace. Každé z měst má mít svou unikátní atmosféru a styl, takže si je navzájem rozhodně nespletete. Například hlavní metropole Los Santos, obzvlášť pak její prominentní čtvrtě Vinewood nebo Rodeo (a la Beverly Hills), se na první pohled tváří jako milionářské nebe – okázalé rezidence, ve kterých jeden večírek filmových hvězd střídá druhý. V ulicích dalších městských částí (například The Grove) však vládne trochu jiná realita, určená nepřátelskými gangy, drogovými dealery a zkorumpovanou policií. Nesmíme však zapomenout ani na rozlehlé pláže na okraji města, které využijete nejen k okukování místních koček, ale můžete si zde rovnou také zaplavat (více níže), případně si zařádit na některé z atrakcí v zábavním parku.

Ani Las Venturra není žádný ráj, i když milovníci hazardních her si v něm tak mohou připadat. Podobně jako jeho předloha Las Vegas, také toto město se stane útočištěm řady heren a kasin, přičemž to svoje zde budete moci pravděpodobně vlastnit a provozovat dokonce i vy, o samotném hraní ani nemluvě.

Nový příběh s kriminální zápletkou
Ústřední postavou San Andreas se stane mladý černoch Carl Johnson, kterého nadabuje losangeleský rapper Young Maylay. Na začátku hry se Carl vrací po pěti letech „vyhnanství“ v Liberty City zpět domů do Los Santos a jak asi tušíte, nečeká tu na něj nic dobrého. Jeho matka je za podivných okolností zavražděna, rodina jako taková se rozpadá a přátelé z dětství se topí v různých problémech. Aby toho nebylo málo, je Carl falešně obviněn z vraždy a nezbývá mu nic jiného než se vydat na cestu útěku, hledání pravdy a pomsty. O tom, jak bude také tato prý více než stohodinová pouť probíhat (Rockstar herní dobu odhaduje na 130-150 hodin), vypovídají i stručné popisy dvou misí, které se nedávno dostaly na internet:


Co nás v San Andreas čeká? – náplň vybraných misí

V prvním levelu musíte ochránit CJova kámoše, po kterém z nějakého důvodu nekompromisně pálí gang motorkářů. Ocitáte v džípu uprostřed lesa a vaším úkolem je nejen dotěrným chlapíkům ujet, ale ještě zamezit tomu, aby nepřátelé rozstříleli dveře u auta a poznali tak, že uvnitř nesedí kámoš, ale přímo vy. V momentě, kdy se ve vražedném závodě dostanete na daný checkpoint, vám zazvoní mobil. Kamarád je zachráněn a připisujete si odměnu ve výši 400 dolarů.
Další mise začíná na parkovišti obytných přívěsů. CJe kdosi vydírá a nutí jej, aby zabil důležitého svědka, který se má skrývat v chatrči na Mt. Chiliad. Nezbývá vám proto nic jiného, než spolu s kolegou Sanchezem za nic netušícím chudákem přijet a postarat se o jeho věčný spánek. Ještě předtím se vám však do cesty připletou dva agenti FBI. Protože vyděrač chce vidět o provedení činu důkazy, pořídí CJ na místě vraždy fotografii mrtvoly, pak se vrací zpátky. Děj třetí mise se následně odehrává na vzdálené benzinové pumpě, kde se CJ a nějaká zatím neznámá dívka musí pokusit ukrást cisternu.

Souboj gangů
Coby další významné postavy se v GTA: San Andreas objeví Carlův straší bratr Sweet Johnson nebo jeho sestra Kendall Johnsonová. Všichni tři ještě s dalšími přáteli (například Smoke, Ryder) patří do tzv. Orange Grove Families Gangu, proti kterému – jak už to bývá – stojí jiné nepřátelské partičky (celkem 15), z nichž tou nejvíce nenáviděnou je zde The Ballas. Dalšími podstatnými postavami hry se stanou dva zkorumpovaní poldové Eddie Pulaski a Frank Tenpenny, což jsou mimochodem přesně ti lidé, kteří na CJe neprávem hodili zmíněnou vraždu. V San Andreas by se měla znovu objevit též celá řada jmen, která už známe z Vice City nebo dokonce GTAIII.

Vaše působení v gangu má sice nové GTA výrazně zpestřit, hratelnostně však bude tvořit pouze asi 15 % náplně hry. Spolu se svými kumpány budete moci například ovládat určité části města a bojovat s konkurenčními skupinami o nadvládu nad dalšími. Komu jaké území „patří“ nebo o které aktuálně usiluje, bude znázorněno pomocí barev na mapce.

Obživa a tloustnutí
Úplnou novinkou se stane nutnost zajistit své postavě jídlo, jinak vám bude slábnout až nakonec umře hlady. Míru sytosti a také energie k vykonávání úkolů bude ukazovat speciální „stamina“ metr. Podle něj poznáte, jestli Carl zvládne ještě jednu honičku a nebo s ním máte raději zajet někam do klidnější části a tam mu koupit biftek, pizzu či koblihu. Různé restaurace a fast foody přitom budou, tak jako ve skutečném městě, téměř na každém rohu.

Pokud to ale s jídlem přeženete (obzvláště se sladkými koláčky), bude CJ tloustnout, což ovlivní například jeho schopnost pohybu, pohotovost reakcí a maximální rychlost při běhu, nehledě na to, že se mu ostatní budou ošklivě posmívat (“fat bastard“) Řešením takového problému se pak stane návštěva posilovny, kde budete moci svoje tělo trochu přeformovat a získat novou mrštnost a sílu. V každém městě bude existovat sportovní centrum v určitém stylu. Podle toho, jaký druh aktivity si vyberete, se bude také měnit vaše tělo. Na rotopedech budete rychle spalovat kalorie a zvyšovat celkovou výdrž, cvičení bojových umění zase zlepší vaše schopnosti na boj zblízka, přidá nějaká ta nová komba atd. Účinně má proti kilům navíc působit rovněž již zmiňované plavání nebo hraní basketballu.

Vaši fyzičku nebudete posuzovat pouze z ukazatelů na obrazovce, ale odtušíte ji i z toho, jak bude CJ momentálně vypadat. Model postavy by se totiž měl příslušným způsobem měnit. Ačkoliv se takové herní prvky mohou jevit jako zbytečný nesmysl, který zabije hratelnost, podle vývojářů tomu bude právě naopak – hráč se lépe ztotožní s postavou a s tím, co se okolo děje. I přesto se ale do světa dostaly informace, že by celý systém stravování měl být ve hře přítomen pouze jako volitelný rys, takže ti, kteří se „sháněním koblih“ otravovat nechtějí, si jej jednoduše vypnou.

Komplexní péče o zevnějšek
Kromě sportu a hlídání štíhlé linie si budete moci nechat třeba ještě vyzdobit tělo nějakou pěknou kérkou. Získat tetování nebude v zásadě nic těžkého, pokud seženete dostatečný, ale bohužel ne zrovna malý finanční obnos. Prostě zajdete do salónu, vyberete si z množství návrhů a určíte, na které místo vašeho těla obrázek přijde. Takto si budete moci nechat vytetovat třeba i symbol vašeho gangu, který na jednu stranu zvýší vaší postavě úroveň respektu v okolí, na stranu druhou však bude více provokovat policisty nebo příslušníky konkurenčních skupin, podobně jako oblečení v „rodinných“ barvách.

Aby toho nebylo málo, budete ve hře moci také měnit účes, ačkoliv ani tato vymoženost nebude zadarmo. Kvalitu holičovy práce pak už posoudí sami vaši spoluobčané formou různých pokřiků na ulici. Co se líbí a co ne, budete prostě muset zjistit jedině metodou pokus-omyl.

Bohužel, o přítomnosti kosmetiček nebo dokonce plastických chirurgů zatím nepadlo ani slovo, ovšem i tak je úroveň, do které si budete moci CJe předělat k obrazu svému, v akčních hrách jednoduše nevídaná, a to jsme ještě ani nenadhodili téma oblečení. Čtěte dál…

Šaty dělají člověka
Náš hrdina pochopitelně nebude chodit po celou dobu hry stále v tom samém, ne že by snad byl módní maniak, ale určité záležitosti si prostě žádají speciální ohoz. Pokud půjdete na noční vloupačku, vyplatí se nemít na sobě křiklavé barvy a případně ještě přibrat kuklu, procházky v nepřátelských čtvrtích si pak také žádají lehčí kamufláž. Pro splnění některých misí bude dokonce určité oblečení nezbytné.

Všechny své nakoupené kousky budete moci skladovat ve skříni u sebe doma a dle potřeby je měnit, případně jednotlivé části různě vkusně kombinovat ;-). Nakolik se vám to podaří už tradičně ohodnotí „hlas ulice“. Několik tipů a rad, jak přežít v kruté módní džungli San Andreas, nabízí následující tabulka:

Módní průvodce po San Andreas
Binco
Obchod se nachází kousek od CJova bydliště a nabízí oblečení za nejnižší cenu, u nás bychom jej přirovnali asi k SOS Textilu. Nenajdete tu pochopitelně žádné módní výstřelky – do standardní nabídky Binca patří kostkované a khaki košile, kraťasy, případně ještě nějaké ty tenisky pochybné kvality. Až se poprvé rozhodnete obléct v barvách svého gangu, bude to právě Binco, kde si vyberete příslušné kousky. Zajímavé také je, že ve vaší čtvrti vás budou lidé respektovat víc, když budete chodit v „normálním“ ohozu z Binca, než když si po ulici zkusíte vykračovat v nějakém navoněném hadříku ze SubUrban. Ve zbytku světa to ale bude fungovat přesně naopak.

SubUrban
Nabídka butiku SubUrban zahrnuje celou řadu renomovaných značek jako třeba Mercury nebo Base5, určených pro příslušníky vyšší střední třídy. Bohužel pro CJe se obchod nachází uprostřed teritoria gangu Ballas, který začíná hru jako mocnější skupina a tudíž si může dovolit i lepší oblečení (nemluvě o obecně vytříbenějším vkusu ). V ohozu od SubUrban budete působit věrohodněji, ovšem pár kousků vás tady přijde na to samé, za co byste si v Bincu pořídili kompletní garderobu… Obchod se navíc odemkne až po určité době hraní.

ProLaps
ProLaps má cenu navštěvovat pouze jsou-li splněny dvě podmínky. Za prvé – máte dost peněz. Za druhé – máte na to postavu. ProLaps, situovaný do obchodní čtvrti Downtown, nabízí širokou škálu luxusního nejen sportovního oblečení a dalších doplňků jako jsou třeba helmy na motocykl, hokejové masky, vybavení pro box atd. Pokud se chcete zbavit image špinavého gangstera a nasadit vzhled vysportovaného pracháče, je ProLaps rozhodně správnou volbou.

Triky na kole a další dopravní prostředky
Jednou z novinek v oblasti ovladatelných dopravních prostředků se stane třeba jízdní kolo BMX, které oceníte obzvlášť v užších uličkách, ale pochopitelně o příliš rychlý způsob přemísťování nepůjde. Čím více jej však budete při svých cestách používat, tím lépe a jistěji na něm dokážete jezdit, nemluvě o množství různých triků, které se budete moci naučit (otočka o 180 až 360 stupňů atd.).

Pokud vás zajímá, jaká konkrétní vozidla budete moci ve hře tentokrát najít a případně řídit, prohlédněte si tento obsáhlý a podrobný obrázkový seznam na české GameCentrum fansajtě. Jen prozradím, že mezi nejzajímavějšími novinkami na vás čekají třeba kombajny, obrovský buldozer, postřikovací letadlo nebo možnost dovybavit vybraná auta pomocí tzv. Nitrous Oxide kit a tím pořádně zvýšit jejich rychlost. Jak bylo také nedávno potvrzeno, budete moci v ulicích San Fierra dokonce řídit tramvaj.

Plavání a potápění
Dalším způsobem vlastní přepravy i inovativním prvkem hratelnosti se stane již zmíněná možnost plavat, kterou uplatníte v řekách, stokách a pochopitelně také v moři. Carl má prý dokonce ovládat hned několik stylů. Když vás tedy nepřátelé zaženou až na okraj mostu, skočíte jednoduše do vody a vesele jim zmizíte v dáli nebo pod hladinou. Ven se pak budete moci dostat přes pláž, pomocí jakéhokoliv žebříku, případně si vše ještě zpestřit vypůjčením některého z člunů. Jestliže se ale pod vodu dostanete s celým automobilem, budete se muset snažit dostat ven co nejrychleji, jinak CJ utone, a to i přesto, že se normálně bude schopen potápět. Se světem pod vodní hladinou si vývojáři obzvláště vyhráli, hejna rybiček nebo delfíni prý působí díky efektu jemně rozmazaného výhledu opravdu úchvatně. Dobu, po kterou ještě můžete „dole“ zůstat vám bude odměřovat speciální Breath-O-Meter. Jeho celkovou kapacitu přitom ovlivní vaše aktuální fyzička. Pak, že se sportovat nevyplatí!

Klasické i brutální zbraně
Zbrojní arzenál by se v zásadě neměl od toho ve Vice City příliš lišit, ačkoliv novinky se samozřejmě nevyhnou ani jemu. Potvrzeny jsou pistole, brokovnice, samopaly, oblíbená motorovka, katana nebo možnost přetáhnout někoho po hlavě láhví, či dorazit lopatou nebo hasičákem (s ním se prý dá i skutečně hasit, ale kdo by to dělal, že). Inspirace v Manhuntu se tedy nezapře, zajímalo by mě, zda budou k dispozici i kladívka a igeliťáky, koneckonců, není žádné tajemství, že GTA: San Andreas má být v zobrazování násilí daleko naturalističtější než předchozí díly. Schválně, za jak dlouho od vydání, přijde do Rockstaru první žaloba.

Vykrádání domácností
V městech státu San Andreas má být tentokrát mnohem více objektů, do kterých půjde vstoupit. S vaším gangem, případně i sami, budete moci v postranních misích tajně pronikat do cizích bytů a zbavovat je přebytečných předmětů. Pokud se rozhodnete „udělat“ nějaký baráček v bohatší čtvrti, bude to pochopitelně náročnější, i když případná kořist bude zase obvykle mnohem cennější než když si na Robina Hooda hrát nebudete. Všechny vykrádačky se přitom mají odehrávat výhradně v noci.

Pokud si nasadíte klasickou či lyžařskou kuklu, automaticky se dostanete do tzv. Sneaking modu, ve kterém se budete pohybovat mnohem tišeji. Proslýchá se, že právě v těchto typech misí využijete stealth prvky, převzaté z již zmíněného kontroverzního Manhuntu. Zajímavé jsou i informace o různých typech reakcí NPC. Ve většině misí se totiž budete courat po cizím bytě, zatímco jeho majitelé spí a sem tam se pochopitelně přihodí i to, že je nechtěně vzbudíte. Někteří raději s rukama nad hlavou počkají, až si všechno pěkně odnesete, jiní zase nebudou váhat a vrhnou se na vás, často dokonce se zbraní v ruce. V případě, že se akce zdaří, navštívíte s nakradenými věcmi (televize, videa atd.) lokálního obchodníčka/pašeráka, který je od vás za určitou částku odkoupí. Doba je prostě zlá a poctivou prací se v San Andreas příliš zbohatnout nedá.

Vizuální vylepšení
GTA: San Andreas poběží na vylepšeném engine a mezi hlavní novinky, které si tentokrát vychutnáme, bude patřit hlavně realistická rag-doll fyzika. Dále je zajímavé zdůraznit, že vše ve hře má mít dvojí model – jeden pro denní prostředí a druhý pro noční. Tato skutečnost prý přispívá k celkové věrohodnosti a lepšímu kontrastu. Jednotlivé dny se přitom mají střídat po 24 minutách hraní, tj. jedna hodina ve hře odpovídá minutě skutečného času.

Samozřejmostí se stane také obecně vyšší počet detailů nebo větší vykreslovací vzdálenost, mluví se i o real-time odrazech v zrcadlech. Stíny tentokrát nebudou jen samoúčelným zkrášlovadlem, ale podobně jako ve stealth akcích se do nich budete moci schovávat a zůstat tak prakticky neviditelní, což přijde vhod hlavně v již zmíněných vykrádacích misích.

Jaké písně ve hře uslyšíme?
Bez rádií a stylového soundtracku, odpovídajícímu době, si snad žádnou hru GTA už nedokážeme ani představit. Následující neoficiální seznam odhaluje vybrané písně z několika žánrů. Na co všechno se tedy naše uši mohou při jízdě v autě nebo na plážové párty těšit?

POP:
Salt’n'Pepa – Push it
Vanilla Ice – Ice Ice Baby
Inner Circle – Bad Boys
KLF – 3am Eternal
Massive Attack – Unfinished Sympathy
ROCK:
Nirvana – Smells Like Teen Spirit
Jane’s Addiction – Been Caught Stealing
Poison – Every rose has it’s Thorn
Guns’n'Roses – Sweet Child o’ Mine
Smashing Pumpkins – Today

RAP:
NWA – F*ck Tha Police / 100 Miles And Runnnin’
Snoop Doggy Dogg – Gin N’Juice / Ain’t no Fun
Warren G – Regulate
Fugees – Killing me Softly
Coolio – Gangsta’s Paradise
Public Enemy – Rebel without a Pause
INDIE:
The Stone Roses – Fools Gold
The Verve – Bitter Sweet Symphony
Happy Mondays – Step Ona
Radiohead – Creep

Věrohodnější NPC a agresivnější policie
Tvůrci prý hodně zapracovali i na inteligenci a možnostech chování NPC. V GTA: San Andreas bude obecně mnohem více chodců s mnohem větším počtem animací, závisejících na tom, kde se zrovna nacházejí a jaký typ člověka reprezentují. Chlapíci z ghetta a farmáři na venkově se budou prostě projevovat trochu jinak, nehledě na jiný druh oblečení, který nosí. Všechny modely postav se navíc budou skládat z většího počtu kostí, takže i animace by měly být přesnější a více odpovídat skutečnosti.

Samostatnou podskupinu NPC pak tvoří policisté, u kterých je rovněž slíbena řada funkčních vylepšení. Mají být vnímavější a pohotovější, navíc se prý dokáží i lépe krýt a mířit. V Rockstaru tvrdí, že pokud už po vás jejich poldové půjdou, budou se vás snažit dostat za každou cenu. Jízda s motorkou za zády, ze které zuřivě střílí opravdu hodně naštvaný polda, prý tak v San Andreas nebude vůbec nic neobvyklého.

Oficiálně i pro PC a opět bez multiplayeru
Jak jsme si již posteskli v novinkách, ani nové GTA nepřinese do hry oficiální podporu multiplayeru. Ta by se totiž podle vývojářů neslučovala s konceptem hry, ve které má být spousta misí prakticky nepřeveditelných do síťové podoby. Navíc je prý herní svět příliš velký, což částečně potvrzuje i fakt, že GTA: San Andreas vyjde pro PS2 na dvouvrstvém DVD.

Vydání hry na PS2 je naplánováno na 25. října (USA) a 29. října (EU) a už nyní se dá s klidem říct, že půjde zřejmě o největší konzolový trhák předvánoční sezóny. PC verze by se pak měla objevit pravděpodobně v létě 2005. Protože už nyní existují na internetu celé rozsáhlé weby, věnující se podrobně pouze problematice San Andreas, není v našich silách obsáhnout do tohoto byť hutného preview naprosto všechno. GTA: San Andreas je totiž projekt vskutku monstrózní. Pokud máte tedy zájem i o další doplňující informace nebo různé drobné detaily ohledně této hry, rozhodně stojí za návštěvu české fanstránky na adrese GtaSa.Gamecentrum.net. Pro další aktualizaci sledujete naše novinky.
Zdroj: Tiscali Games

Share and Enjoy:
 • Print
 • email
 • PDF
 • Add to favorites
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Twitter

2 komentářů na “Preview”

 1. #1 trimed
  dne 16. 12. 2009 v 21.52

  zdrc hoi je to na picu protoze si to tady nemuzes koupit jako

 2. #2 jirka
  dne 6. 8. 2010 v 11.17

  muzu se zeptat jen na jednu vec ja mám třeba na vlakovem nadrazi fotak kdyz to vyfotim kde se mi ty fotky ukladaji nazev te slozky díky moc

404 Not Found

404 Not Found


nginx